Transferimi i zyrave tė Bursės sė Tiranės sh.a.Forumi Ndėrkombėtar “Tregu i Kapitaleve nė Shqipėri e rajon dhe Modeli i Zhvillimit”Pjesemarrja ne Konferencen E Inovacionit NAPEC, New-York , SHBABursa e Tiranes pjese e Burses Rajonale te Europės Juglindore (SEE)

Ligji "Pėr tregtarėt dhe shoqėritė tregtare"

Ligj "Pėr Tregtarėt dhe shoqėritė tregtare" rregullon statusin e tregtarit, themelimin dhe administrimin e shoqėrive tregtare, tė drejtat dhe detyrimet e themeluesve, tė ortakėve dhe aksionarėve, riorganizimin dhe likuidimin e shoqėrive tregtare.
Shoqėritė tregtare janė shoqėritė kolektive, shoqėritė komandite, shoqėritė me pėrgjegjėsi tė kufizuara dhe shoqėritė aksionare.
Tregtarėt dhe shoqėritė tregtare regjistrohen nė Qendrėn Kombėtare tė Regjistrimit, nė pėrputhje me kėtė ligj dhe me ligjin nr.9723, datė 3.5.2007 "Pėr Qendrėn Kombėtare tė Regjistrimit", tė ndryshuar.
Tregtarėt dhe shoqėritė tregtare mbajnė libra kontabėl, hartojnė e publikojnė tė dhėnat financiare dhe raportet pėr gjendjen e ecurisė sė veprimtarisė, pėrfshirė dhe raportet e kontrollit tė ekspertėve kontabėl tė autorizuar nė pėrputhje me ligjin pėr kontabilitetin dhe pasqyrat financiare. Nėse nuk parashikohet ndryshe, gjykata e pėrmendur nė kėtė ligj ėshtė seksioni tregtar i gjykatės sė rrethit gjyqėsor pėrkatės, sipas dispozitave tė neneve 334 deri nė 336 tė Kodit tė Procedurės Civile.


Klikoni nė linkun e mėposhtėm pėr tė parė:  Ligjin " Pėr tregtarėt dhe shoqėritė tregtare"

   Ligji "Pėr tregtarėt dhe shoqėritė tregtare"
« Back

Newsletter

Anëtarësia

Kursi i këmbimit

EURO/LEK 140.11
USD/LEK 109.07
GBP/LEK 178.09
CHF/LEK 116.07

Tregjet ndërkombëtare

DOW JONES 16.818,13
NASDAQ 4.350,35
FTSE INDEX 6.787,10
NIKKEI 15.376,24
S&P500 1.949,98
DJ FEAS 3398.58
Kalendari i festave zyrtare

1-2.01

Festat e Vitit të Ri

14.03

Dita e Verës

22.03

Dita e Nevruzit

20.04

Pashka Katolike

20.04

Pashka Ortodokse

01.05

 Dita e Punës

28.07

Bajrami i Madh

04.10

 Kurban Bajrami

19.10

Lumt i Nënë Terezës

28.11

Dita e Pavarësisë

29.11

Dita e Çlirimit

08.12

Dita e Rinisë

25.12

Dita e Krishtlindjes

 

Bursa është e mbyllur gjatë ditëve të Shtuna dhe të Diela si dhe në ditët e festave zyrtareBurimi i informacionit
Kursi:
 
"Bankës së Shqipërisë
Indekset: çmimit të mbylljes një ditë më parë.